- Učeničke organizacije
- Izborni predmeti
- Sekcije
- Takmičenja
- Stručni saradnici
- Projekti
- Naša biblioteka
- Naše kreativne aktivnosti
- eTwinning u Mitaraljeti
- Matematika u oblacima
- Muzička kutija
- Inkluzija
- Vršnjački tim
- Aktivnosti u šk. 2012/13.
- Aktivnosti u šk. 2013/14.
- Aktivnosti u šk. 2014/15.
- Aktivnosti 2015/16.
- Budi kao Tesla
- Aktivnosti u šk. 2016/17.
- Aktivnosti u šk. 2017/18.
- Svetosavska nagrada 27. januar 2018.
- Aktivnosti šk. 2018/19.
- Aktivnosti u šk. 2019/20.






![]() | Danas | 91 |
![]() | Juče | 86 |
![]() | Ove nedelje | 699 |
![]() | Poslednje nedelje | 568 |
![]() | Ovog meseca | 1465 |
![]() | Poslednjeg meseca | 3073 |
![]() | Prikazi za sve dane | 418487 |
Tvoja IP adresa: 3.239.40.250
,
Danas: jan 17, 2021
Projekti
Šta je eTwinning
eTwinning je internet portal koji povezuje zaposlene u školskim i predškolskim ustanovama širom Evrope sa ciljem da im omogući da zajednički osmišljavaju i sprovode projekte, razmenjuju ideje i primere dobre prakse, povezuju učenike i obogaćuju nastavu. eTwinning portal promoviše saradnju škola u Evropi i šire putem upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija, pružajući pritome pomoć, podršku i gotove alate. Korišćenje portala je besplatno i bezbedno.
Kome je namenjen
Namenjen je isključivo zaposlenima u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama.Učitelji, nastavnici, vaspitači, bibliotekari, pedagozi, psiholozi, profesori u Srbiji mogu se registrovati na eTwinning portalu i pridružiti se zajednici eTvinera.
Tekst preuzet sa: http://erasmusplus.rs/evropske-mreze/etwinning/
Ove godine eTwinning je obeležio 10 godina postojanja i povezivanja škola, tj. učenika, nastavnika iz preko 40 zemalja Evrope. Da učestvuju u ovakvim projektima škole u Srbiji dobile su mogućnost tek u februaru mesecu 2015. godine. Nastavnici i učenici naše škole učestvuju u nekoliko eTwinning projekata od aprila meseca ove godine. Prvi eTviner u našoj školi je profesorka matematike, Aleksandra Danilović, koja je osnivač prvog eTwinningprojekta NICETOMEETYOU sa nastavnicom AnaIsabelAlarcónGarcíaiz Španije.
Projekat je realizovan kao vannastavna aktivnost tokom šk. 2014/15. godine. Vrlo brzo eTwinningje„profunkcionisao“ na francuskom jeziku (échangerdeslettres, sepresenter) zahvaljujući Marini Dragić, profesorki francuskog jezikai na engleskom jeziku (Ourvideodiary) zahvaljujući Ivani Pušica, profesorki engleskog jezika.
Nedavno je uspešno realizovan eTwinning projekat Happy European Language Day u kome su učestvovali učenici VIII5 sa još 23 škole iz 15 zemalja Evrope.
Happy European Language Day- Radovi naših učenika
Petar Graovac Vuk Vujatović Milena Radović Miloš Tolimir and Anđela Mitrović
"Echanger des lettres en français" (Razmeniti pisma na francuskom)
U aprilu prošle školske godine nastavnica francuskog jezika, Marina Dragić je počela saradnju sa jednom školom iz Grčke na projekatu koji se zove "Echanger des lettres en français" (Razmeniti pisma na francuskom). Škola se zove 26o dimotiko sxolio Larissas, a nastavnica Vassiliki Papageorgiou. Tema prvih pisama je bila predstavljanje.
Prva pisma su nam stigla u maju (27.maja) a mi smo odgovorili u 29.maja. Projekat je i dalje aktuelan, tako da nastavljamo da se dopisujemo i ove školske godine.Učenici koji su radili na tom projektu su:
1. Tanja Šuput 7-1
2. Magdalena Bukvić 7-1
3. Sonja Popović 7-1
4. Teodora Jovanović 7-3
5. Anka Isaki 7-3
6. Tanja Trtica 7-4
7. Maša Matković 7-4
8. Katarina Marčetić 7-4
9. Ana Kleut 7-4
10. Sabina Sali 7-4
11. Natalija Zagorac 7-4
12. Dušan Škrbić 7-4
13. Luka Kablar 7-4
14. Tijana Kovačević 7-4
GIZ-ov projekat “Profesionalna orijentacija na prelasku u srednju školu”
Naša škola uključena je i u GIZ-ov projekat “Profesionalna orijentacija na prelasku u srednju školu”, koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvete i nauke i Ministarstvom omladine i sporta. Osnovni cilj ovog projekta je uspostavljanje funkcionalnog i održivog programa profesionalne orijentacije za učenike koji završavaju osnovnu školu.
U školskoj 2012/13. godini u ovaj projekat uključeno je 36 učenika osmog razreda a radionice vode: Marija Gavrilović- prof.geografije, Aleksandra Danilović- prof.matematike, Jelena Stanić- psiholog i Ana Ćirjanić -pedagog škole.
Program je koncipiran tako da aktivnosti u radionicama sa učenicima omogućavaju da oni, primereno svom uzrastu, izgrade saznanja,razviju umeća, sposobnosti i vrednosti kao osnovu za samostalno, kompetentno, odgovorno odlučivanje o izboru buduće škole i zanimanja, planiranje karijere i uključivanje u svet rada.
Nacionalna služba zapošljavanja Republike Srbije napravila je "Vodič za osnovce - vodič za izbor zanimanja" koji može svakom učeniku poslužiti kao smernica u prikupljanju informacija i izboruodređenog zanimanja ali gde možete popunjavanjem interaktivnih upitnika testirati svoje sposobnosti i interesovanja. O svemu ovome saznajte više na adres i http://vodiczaosnovce.nsz.gov.rs/index.php
Trenutno su u našoj školi aktuelan projekat "Škola bez nasilja"
Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da smo uspešno prošli i završili sa procesom procene bezbednosti školskog okruženja i da smo time ispunili sve uslove za dobijanje plakete “Škola bez nasilja – ka sigurnom i podsticajnom okruženju za decu”.
Tim povodom ćemo se po prvi put pridružiti rastućoj Mreži škola, formiranoj 2009. godine, prisustvom na IV konferenciji Mreže škola bez nasilja u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i UNICEF-a. Konferencija će okupiti sve škole koje su do sada uspešno realizovale program „Škola bez nasilja – ka sigurnom i podsticajnom okruženju za decu“. Tom prilikom, biće uručene plakete direktorima 24 škole, među kojima je i naša škola, koje su sa potrebnim uspehom razvile sve komponente prevencije nasilja u školskom okruženju.
Konferencija će se održati 13. decembra u Beogradu u Centru Sava.
Program „Škola bez nasilja“ pokrenut je 2005. godine i trenutno ga sprovodi 187 osnovnih i 9 srednjih škola u Srbiji, od kojih 73 osnovnih škola u Beogradu. Realizuje se uz podršku UNICEF-a, Ministarstva prosvete, Ministarstva zdravlja, Ministarstva rada i socijalne politike, Ministarstva omladine i sporta, Ministarstva unutrašnjih poslova, Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije i Gradske uprave grada Beograda – Sekretarijata za obrazovanje. Beograd, 04. februar 2010. - Danas je u Svečanoj sali Skupštine opštine Novi Beograd dodatnih 15 beogradskih škola pristupilo programu „Škola bez nasilja - ka sigurnom i podsticajnom okruženju za decu“ i tako postalo deo porodice od 187 osnovnih i 9 srednjih škola u Srbiji koje već sprovode ovaj program. Jedna od njih je i naša škola. Ana Ivanović, nacionalna ambasadorka UNICEF-a u Srbiji, pridružila se svečanom potpisivanju sporazuma sa školama da, kao promoter programa „Škola bez nasilja“, još jednom da svoju podršku onima koji su se već uhvatili u koštac sa problemom nasilja nad i među školskom decom, i da pozove i sve druge da se pridruže.
Susret sa Anom Ivanović
U petak 23.11.2012. održan je susret učenika, roditelja i zaposlenih u pet beogradskih škola, među kojima je bila i naša škola, koje su uključene u program “Škola bez nasilja” sa Anom Ivanović. Tema susreta bila je značaj donošenja i sprovođenja školskih pravila koja omogućavaju sprečavanje nasilja u školama. Svi zajedno su odabrali sledeća tri pravila:
Nikoga ne treba vređati, ismevati i ogovarati.
Poštujmo različitost svakog pojedinca.
Ne mislimo samo na sebe već i na druge, pomozi onima kojima je pomoć potrebna.
Više o tome saznajte na blogu vršnjačkog tima www.vrsnjackitim.wordpress.com
Priručnik za roditelje-Škola bez nasilja
Učestvovali smo i u projektu i ESFALP 4.
ESFALP 4 - "Evropske škole za život planete", međunarodno školsko takmičenje WWF i ERSTE Fondacije.
Škole iz četiri grada u Srbiji (Pančevo, Lazarevac, Batajnica i Velika plana), učesnice projekta iz oblasti očuvanja životne sredine „Evropske škole za život planete”, imaju priliku da na početnom susretu škola u Austriji predstave svoje ideje i projekte koje će razrađivati narednih osam meseci, nakon čega će pobednički projekti biti predstavljeni u junu 2012. godine u Rumuniji.
Timovi iz devet zemalja, uključujući Bugarsku, Mađarsku, Rumuniju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju, Rumuniju i Ukrajinu učestvuju na jednonedeljnoj akademiji u Ilmicu u Austriji. Putem radionica i aktivnosti u prirodi, eksperti WWF-a predstavljaju učenicima i profesorima teme koje će se obrađivati ove godine: „Ekološki otisak – globalni efekti potrošnje”, „Dunav – Evropska žila kucavica” i „Aktivni građani – angažovanje i motivisanje drugih”. Projekat „Evropske škole za život planete” se realizuje u saradnji sa ERSTE Fondacijom.
„Već četvrtu godinu, projekat povezuje učenike i nastavnike ljubitelje prirode iz različitih zemalja i kultura. Sa nestrpljenjem čekamo da vidimo koje će izuzetne ideje biti ostvarene ove godine“ kaže Barbara Taušer, vođa programa za očuvanje prirode WWF-a u Austriji.
Fokus akademije kojoj prisustvuju i predstavnici škola iz Srbije je na „aktivnom građanstvu“, a učenicima se pruža mogućnost da se aktiviraju, izraze svoje mišljenje u javnosti i da motivišu druge da preduzmu akciju. Nastavnici podržavaju učenike samo kao projektni treneri, a ideje i realizacija projekta su isključivo prepuštene kreativnosti učenika. Tokom prethodne tri godine iz ovakvih aktivnosti su nastale aktivnosti kao što su dani recikliranja koji se sprovode u saradnji sa opštinama, izložbe, pozorišne predstave i kampanje učenici-uče-učenike.
Škole iz Srbije koje učestvuju u ovom projektu su osnovna škola „Vojislav Voka Savić“ iz Lazarevca, osnovna škola „Miroslav Antić Mika“ iz Pančeva, osnovna škola „Svetislav Golubović Mitraljeta“ iz Batajnice, i osnovna škola „Karađorđe“ iz Velike plane. Našu školu su ovom prilikom u Austriji predstavljale profesor matematike Aleksandra Danilović i učenica osmog razreda Marija Milošević.
Završni događaj organizovan je u Moeciu de Sus u Rumuniji od 29. 5. – 3. 6. 2012. godine, gde su po jedan učenik i jedan profesor iz svake škole prezentovali (ostalim predstavnicima škola-učesnica i stručnom žiriiju) ono što su uradili i postigli u proteklih sedam meseci. Predstavili su svoje aktivnosti za očuvanje prirode, podelili svoja saznanja i iskustva a tom prilikom izabrana su četiri najbolja projekta po oceni mešunarodnog žiriija. Mađu laureatima našao se i projekat tima učenika naše škole te će pet učenika (Marija Milošević 85, Ana Lubarda 84, Nada Jelić 62, Anja Despinić 62 i Viktor Katić 84 u pratnji nastavnice Aleksandre Danilović) nagradu realizovati jednonedeljnim boravkom u Nacionalnom parku u Južnim Karpatima u avantura - parku u Straji u Rumuniji od 17 – 22. septembra 2012. godine. Cilj i nagradnog putovanja jeste izgrađivanje unakrsne mreže mladih ljudi koji se bore za očuvanje prirode.
Više informacija o ovom projektu nalazi se na: http://schools.foralivingplanet.eu/en/menu422/
Poslednje ažurirano (ponedeljak, 19 oktobar 2015 08:04)